تبلیغ جدید خرید هاست ارزان
  • 2,064 بازدید
  • بدون نظر

CDN چیست؟

 

CDN (content delivery network) یک شبکه ای از سرور ها است که در نقاط مختلف جهان قرار گرفته اند تا محتوای درخواستی کاربر را از نزدیک ترین سرور به کاربر، به او نمایش دهد تا با این کار سرعت لود صفحات بیشتر شود. در این مقاله به بررسی CDN می پردازیم و عملکرد آن را یاد می گیریم و متوجه می شویم که CDN چه تاثیری بر سئو سایت دارد. با ایکس اسکریپت همراه باشید.

 

این مقاله را هم بخوانید : آموزش استفاده از CDN در وردپرس

 

CDN چه کار می کند؟

 

CDN محتوای استاتیک را جمع آوری می کند. محتوای استاتیک یعنی کد های HTML، CSS، جاوا اسکریپت، تصاویر و تمام فایل هایی که برای تمام کاربران به صورت یکسان نمایش داده می شود. این محتوا ها نیازی ندارند که در تعامل با کاربر تولید شوند و صرفا یک صفحه ثابت هستند. بنابراین چون این محتوا ها ثابت هستند، می توانند روی سرور های مختلف در سرتاسر جهان قرار بگیرند تا سریعتر به دست کاربران نزدیک همان سرور برسند.

 

برای این که ساده قضیه را متوجه بشویم یک مثال میزنیم. فرض کنید سرور سایت شما در ایران میزبانی می شود. اگر کاربری از داخل ایران درخواست مشاهده صفحه ای از سایت شما را بدهد، محتوا به سرعت به آن شخص نمایش داده می شود. چرا که اون نزدیک سرور سایت است. اما حال اگر یک کاربر از آمریکا بخواهد سایت شما را مشاهده کند نیز به همین سرعت محتوا به دستش می رسد؟ پاسخ خیر است!

 

هر چه مسافت بین سرور سایت و موقعیت جغرافیایی کاربر بیشتر باشد، تاخیر بیشتری در نمایش محتوای سایت شما وجود خواهد داشت. این تاخیر مدت زمانی است که سرور به درخواستی که برای آن فرستاده شده است جواب دهد که در اینجا یعنی همان درخواست نمایش محتوای سایت شما. با استفاده از CDN شما می توانید محتوای سایت خود را به کاربران مختلف خود در سرتاسر جهان نزدیک تر کنید تا سرعت دسترسی کاربران مختلف بیشتر شود. اما وظیفه CDN فقط این نیست. مزیت های دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

CDN چیست؟

 

مزایای استفاده از CDN چیست؟

 

استفاده از CDN مزایای زیادی دارد اما اکثر کاربران برای افزایش سرعت و گاهی افزایش امنیت استفاده می کنند. اگر بخواهیم چند مزیت استفاده از CDN را نام ببریم:

 

  • افزایش سرعت سایت
  • کاهش هزینه های پهنای باند
  • افزایش مدت زمان در دسترسی بودن (availability و uptime)
  • افزایش امنیت سایت

افزایش سرعت سایت با CDN

 

مهم ترین استفاده وبمستران از CDN، افزایش سرعت سایت است. هر وبمستری دوست دارد که سایت او سریع باز شود و به همین دلیل هر کاری که بتوانند را انجام می دهند تا سایت پرسرعتی داشته باشند. چرا که سایت پر سرعت هم احساس خوبی به کاربر می دهد و هم اینکه گوگل عاشق سایت های پرسرعت است!

 

CDN چیست؟

 

کاهش پهنای باند مصرفی با CDN

 

یکی دیگر از دلایل استفاده از CDN، کاهش پهنای باند مصرفی سایت است. چرا که قرار نیست هر کاربر از هر موقعیت جغرافیایی، اطلاعات را از سرور اصلی بخواند. این اطلاعات در سرور های دیگر به صورت استاتیک ذخیره شده اند و همان ها را به کاربر نمایش می دهد. این کار باعث می شود که هزینه پهنای باند مصرفی پایین بیاید و میزان پهنای باند شما خیلی سریع تمام نشود.

 

البته درست است که داشتن CDN برای سایت هزینه دارد اما در کنار آن مزایای دیگری نیز نصیب شما خواهد شد.

 

افزایش امنیت سایت با CDN

 

استفاده از CDN باعث می شود که امنیت سایت شما نیز یک سطح افزایش پیدا کند. با استفاده از CDN می توان گفت یک نوع فایروال برای جلوگیری از حملاتی مانند DDoS برای شما فعال می شود. CDN باعث می شود که سایت شما در برابر بسیاری از حملات محافظت شود.

 

CDN چیست؟

 

مقیاس پذیری و افزایش مدت زمان در دسترس بودن سایت

 

با قرار گرفتن محتوای سایت شما در CDN، باعث می شود که مدت زمان در دسترس بودن سایت (availability و uptime) افزایش پیدا کند. علاوه بر این بسیاری از شرکت های ارائه دهنده CDN از تاکتیک هایی استفاده می کنند که سایت به هیچ وجه دان (Down) نشود.

 

تاثیر استفاده از CDN در سئو چیست؟

 

به دلیل اینکه استفاده از CDN باعث افزایش سرعت سایت می شود، و اینکه سرعت سایت یکی از پارامتر های مهم سئو می باشد، پس استفاده از CDN باعث بهبود سایت شما از نظر سئو می شود.

استفاده از CDN باعث می شود که کاربران شما نیز راضی تر باشند. چرا که سرعت و امنیت سایت شما افزایش پیدا می کند.

 

از کجا CDN را برای سایت تهیه کنم؟

 

سایت های مختلفی هستند که خدمات CDN را ارائه می دهند. پلن های CDN با توجه به امکانات آن ها مختلف است و شما باید بنابر نیاز خود سرویس مورد نظر خود را تهیه کنید.

 

از شرکت های مختلفی که سرویس CDN ارائه می دهند می توان Cloudflare را نام برد که احتمالا نام آن را شنیده باشید. سایر ارائه دهنده های CDN مانند Sucuri، MaxCDN، Microsoft Azure، Amazon CloudFront هستند.

 

اگر می خواهید CDN را به صورت رایگان دریافت کنید، می توانید از پلن رایگان سایت Cloudflare استفاده کنید. به راحتی و بدون هیچ گونه هزینه ای می توانید این سرویس را برای سایت خود فعال کنید.

 

CDN چیست؟

 

نتیجه گیری:

 

CDN باعث می شود که سرعت سایت شما افزایش پیدا کند. علاوه بر سرعت، مزیت های دیگری از جمله امنیت و افزایش مدت زمان در دسترس بودن را نیز با خود به همراه دارد. اگر می خواهید CDN را به صورت رایگان برای سایت خود فعال کنید، می توانید از پلن رایگان سایت Cloudflare استفاده کنید.

 

امیدواریم این مقاله اطلاعات خوبی به شما داده باشد. نظر شما درباره CDN چیست؟ آیا تاکنون از CDN استفاده کرده اید؟ اگر استفاده کرده اید، لطفا تجریبات خود را از قسمت نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

 

Avatar

درباره نویسنده : Mahdi

اگر زمین می خوری به این معنا نیست که شکست خوردی. اگر زمین خوردی و بلند نشدی شکست خورده ای!!

مطالب بیشتر از همین نویسنده
مطالب مرتبط