تبلیغ جدید خرید هاست ارزان
  • 3,284 بازدید
  • بدون نظر

آشنایی بودن با روش انتقال دستی وردپرس از محلی به محل دیگر، بسیار حائز اهمیت است. چه شما بخواهید سایت وردپرسی را که به صورت لوکال راه اندازی کرده اید به هاست انتقال دهید، چه بخواهید سایت خود را از یک هاست به هاست دیگر منتقل کنید، چه بخواهید یک خانه تکانی درست و حسابی بکنید و از عدم آلودگی نصب وردپرس خود مطمئن شوید و یا حتی اگر بخواهید سایت خود را به دامنه ای جدید منتقل کنید. برای کلیه ی این فعالیت ها، لازم است که با بخش های مختلف روش انتقال دستی وردپرس آشنا باشید. بنابراین امروز ایکس اسکریپت تصمیم دارد با شما نحوه انتقال دستی سایت وردپرسی را مرور نماید. بدیهی است که به عنوان مثال جهت پاکسازی نصب وردپرس و یا تغییر دامنه، ممکن است به تمامی مراحل این آموزش نیازی نداشته باشید ولی طی کردن تک تک مراحل به صورت صحیح، جهت انتقال سایت از لوکال به هاست و یا از یک هاست به هاست دیگر، کاملا ضروری و حائز اهمیت خواهد بود. بنابراین به شما توصیه می کنیم که این آموزش را با دقت نظر دنبال نمایید.

 

go-04

 

ما اینطور فرض کرده ایم که شما در حال حاضر یک سایت وردپرسی حاضر و آماده در اختیار دارید که مایل هستید آن را به محل دیگری (مانند یک هاست دیگر یا از لوکال به هاست و … ) منتقل کنید.
همچنین برای دنبال کردن این آموزش لازم است که آشنایی مختصری با FTP / فایل منیجر هاست، استفاده ای ویرایشگر کد و phpMyAdmin داشته باشید. با در نظر گرفتن این نکات آموزش را آغاز می کنیم.

 

 

میخواهیم چه کار کنیم؟

کاری که قرار است طی این آموزش انجام دهیم به شرح زیر است:

 

  • تصمیم داریم خود نصب وردپرس را جا به جا کنیم اما برای این کار، فایلهای اصلی وردپرس را جا به جا نخواهیم کرد. بلکه وردپرس را از نو روی مقصد جدید نصب میکنیم (به این علت که ممکن است این فایلها در جابجایی آسیب ببینند و همچنین ضرورتی هم در انجام کار به این شکل نیست)
  • محتوای فولدر wp-content شما را که حاوی تمامی آپلود ها، پوسته ها، پلاگین ها و … است را به محل جدید انتقال خواهیم داد.
  • دیتابیس را به محل جدید منتقل خواهیم کرد. (کلیه ی اطلاعات سایت شما اعم از تنظیمات، نوشته ها، برگه ها و … در دیتابیس شما قرار دارند).

 

بنابراین همانطور که حتما تا حالا متوجه شده اید، سایت شما به صورت تمام و کمال، از محلی به محل دیگر انتقال داده خواهد شد.

 

 

قبل از شروع!

پیش از اینکه کاری انجام دهیم، لازم است که ساختار پیوند های یکتا را به حالت پیشفرض خود برگردانیم. چرا که در صورت عدم انجام این کار، احتمالا پس از انتقال، نوشته ها و برگه های شما دچار خطای 404 خواهند شد. برای بازگرداندن تنظیمات پیوند های یکتا به حالت پیشفرض در ناحیه مدیریت وردپرس، از منوی تنظیمات به زیر منوی پیوند های یکتا مراجعه نمایید.

 

 

ایجاد یک کپی از سایتی که قرار است منتقل شود

خوب حالا لازم است که یک کپی کامل از سایتی که قرار است به محل جدید انتقال داده شود ایجاد کنیم. برای این کار ابتدا یک کپی از فولدر wp-content در محل مورد نظر روی کامپیوتر خود تهیه کنید. (بدیهی است که اگر حجم این فولدر خیلی زیاد بوده و سرعت اینترنت شما کم باشد، تنها راه حل، دریافت فایل از طریق سرور خواهد بود)

در اینجا شما یک انتخاب دارید. در صورتی که مایل باشید میتوانید از ایجاد کپی از فولدر های theme و plugin صرف نظر کنید و سپس در هاست مقصد، مجددا به نصب این آیتم ها بپردازید. این روش معمولا در جایی کاربرد دارد که هدف شما بیشتر پاک سازی و اطمینان از امنیت سایتتان باشد.

حالا نوبت آن میرسد که یک کپی از دیتابیس سایت مورد نظر تهیه کنیم. برای انجام این کار از phpMyAdmin بهره خواهیم برد. بنابراین لازم است که وارد phpMyAdmin شده و با ورود به تب Export یک خروجی کامل از دیتابیس خود تهیه نموده و آن را در محلی امن قرار دهید. اگر چندین دیتابیس دارید و نمیدانید که کدام یک از آنها مربوط به سایت مورد نظر شماست، کافی است که فایل wp-config.php سایت خود را باز کرده و نام دیتابیستان را بر همان اساس تشخیص دهید.

 

 

ویرایش اطلاعات دیتابیس

در این مرحله باید اطلاعات موجود در دیتابیس را با محل جدیدی که قصد انتقال سایت به آن را داریم تطابق بدهیم. اگر قصد دارید سایت خود را از یک هاست به هاستی دیگر منتقل کنید، بدون اینکه هیچ تغییری در آدرس دامنه ی شما ایجاد شود، نیازی نیست در این مرحله هیچ کاری انجام دهید. ولی اگر قصد انتقال سایت از لوکال به هاست یا از دامنه ای به دامنه ی دیگر را دارید، لازم است که تغییرات مقتضی را بر اساس آدرس جدید در فایل دیتابیس اعمال کنید.

  • اگر سایت را از لوکال هاست به آدرس دامنه ای بر روی هاست میزبانی منتقل میکنید لازم است که آدرس نصب سایت را در لوکال با آدرس دامنه ی جدید عوض کنید. مثلا آدرس http://127.0.0.1/wordpress را با آدرس دامنه ی دلخواه خود مانند http://domain.com جایگزین کنید.
  • اگر سایت را از دامنه ای به دامنه ی دیگر منتقل میکنید لازم است که آدرس های قدیمی مثلا http://olddomain.com را با ادرس های جدید مثلا http://newdomain.com جایگزین کنید.
  • و همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد، در صورتی که صرفا سایت را از هاستی به هاست دیگر انتقال میدهید و قرار نیست تغییری در آدرس دامنه ی شما ایجاد شود، نیازی نیست که در این مرحله تغییری در فایل خروجی دیتابیس خود ایجاد کنید.

برای جایگزین آدرس های قدیمی با آدرس های جدید، فایل خروجی دیتابیس (فایل .sql) را در یک ویرایشگر متنی مثلا Notepad++ باز کنید و با استفاده از ابزار Replace، اطلاعات قدیمی را با جدید جایگزین نمایید. در پایان تغییرات را در فایل ذخیره نمایید تا با هم به سراغ ادامه آموزش برویم.

 

 

ایجاد و راه اندازی سایت در محل جدید

خوب، همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، قصد نداریم فایلهای هسته ی وردپرس را جابجا کنیم. بلکه تصمیم داریم یک نصب جدید وردپرس انجام داده و سپس اطلاعات لازم را به آن اضافه کنیم. بنابراین در این مرحله لازم است که وردپرس را در محل جدیدی که مورد نظر شما نصب نمایید.

بعد از نصب وردپرس نوبت آن میرسد که کلیه ی فایلها، قالب ها و افزونه ها را به شکل قبل روی نصب جدید قرار دهیم. نحوه ی انجام کار در این مرحله به تصمیمی که قبلا در مورد انتقال پوشه ی wp-content گرفته بودید بستگی دارد. اگر تصمیم گرفته اید که پوسته ها و افزونه ها را از نو روی وردپرس نصب کنید، کافی است که با مراجعه به مدیریت وردپرس در این مرحله، این کار را تکمیل کنید و پس از اتمام نصب افزونه ها و پوسته ها، فولدر uploads را به محل نصب وردپرس در هاست جدید انتقال دهید. یا اینکه میتوانید فولدر wp-content را به طور کامل به محل جدید انتقال دهید تا کلیه ی پوسته ها و افزونه های شما بدون دردسر به محل جدید انتقال پیدا کنند.

 

 

درون ریزی / ایمپورت دیتابیس در محل جدید

حالا نوبت به آن میرسد که دیتابیسی که در مراحل قبل ویرایش کرده بودید را در محل جدید ایمپورت کنید. در اینجا فقط یک مشکل کوچک وجود دارد. مشکل این است که وقتی شما وردپرس را در محل جدید نصب کرده اید، وردپرس جداولی درون دیتابیس ایجاد کرده و دیتابیس را با اطلاعات خودش پر کرده است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم دیتابیس قبلی را در محل جدید درون ریزی کنیم، باید جداولی که در دیتابیس جدید ایجاد شده را پاک کرده یا drop کنیم.

برای انجام این کار کافی است در phpMyAdmin در زمانی که در تب Structure قرار دارید، همه ی جداول را انتخاب کرده و سپس از منوی دراپ داون With Selected گزینه ی drop را انتخاب نمایید و سپس عملیات را تایید کنید تا کلیه ی جداول موجود در دیتابیس جدید شما پاک شده و دیتابیس آماده ی درون ریزی اطلاعات قبلی شود.

 

سپس به تب Import بروید، فایل دیتابیستان را جهت آپلود انتخاب کنید (فایل شما میتواند پسوند .sql یا zip داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر حجم دیتابیس شما زیاد است، میتوانید آن را زیپ کرده و سپس آپلود کنید) و سپس روی دکمه Go کلیک کنید تا عملیات درون ریزی دیتابیس انجام شود.

توجه داشته باشید که اگر حجم دیتابیس شما زیاد باشد، این مرحله ممکن است کمی طول بکشد. بنابراین تا اتمام این مرحله صبور باشید.

 

 

و در انتها

کار شما اینجا تقریبا به اتمام رسیده. حالا لازم است که وارد ناحیه مدیریت وردپرس در آدرس جدید شوید. (توصیه میکنم که در این مرحله کش مرورگر را به طور کامل خالی کنید) اطلاعات ورود به مدیریت شما دقیقا معادل اطلاعات ورود در محل قدیمی سایت هستند. به این علت که دیتابیس قدیمی را در محل جدید ایمپورت کرده اید. پس حواستان باشد که حتی اگر وردپرس را در زمان نصب در محل جدید با اطلاعاتی متفاوت نصب کرده باشید، باز هم باید با همان اطلاعات قدیمی وارد سیستم شوید.

پس از ورود به ناحیه مدیریت از منوی تنظیمات به زیر منوی پیوند های یکتا بروید و تنظیمات پیوند های یکتا را بر اساس دلخواه خود مجددا فعال کنید. (توجه داشته باشید که اگر یک سایت را بدون تغییر دامنه، از هاستی به هاست دیگر منتقل کرده اید، تنظیمات پیوند های یکتا را باید دقیقا معادل حالت قدیمی سایت قرار دهید وگرنه در زمینه ورود های موتور های جستجو و … به مشکل بر میخورید.)

تنظیمات افزونه ها و پوسته های خود را به طور دقیقا بررسی کنید و اگر تغییری لازم است روی آنها اعمال نمایید و از فعال بودن افزونه های مورد نیاز اطمینان حاصل کنید.

تصاویر سایت و آدرس ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی جا به جا شده و در محل جدید قرار گرفته است. خلاصه سعی کنید چیزی را از قلم نیاندازید.

 

 

سخن پایانی

امیدوارم که از این آموزش نسبتا طولانی استفاده کرده باشید.
در اینجا لازم میدانم به این نکته اشاره کنم که این تنها راه انتقال وردپرس از محلی به محل دیگر نیست ولی ما سعی کردیم در این آموزش، روشی که کمترین پیچیدگی و کمترین احتمال خطا را دارد به شما ارائه کنیم. اما بدیهی است که انتقال یا تغییر دامنه و … میتواند به روش های دیگری نیز صورت بگیرد.
همچنین لطفا توجه داشته باشید که مسئولیت استفاده از این آموزش بر عهده ی خود شماست و ایکس اسکریپت در این رابطه مسئولیتی را نمیپذیرد، بنابراین با دقت تمام کلیه ی مراحل را انجام دهید و اطلاعات خود را همیشه در محلی امن نگهداری نمایید.
و در آخر موفق باشید …

Avatar

درباره نویسنده : صادق

مطالب بیشتر از همین نویسنده
مطالب مرتبط